WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
ONLINE DERSLER

Egzersiz ve Gündelik Hayat

  • Sağlık
  • 22.05.2020
  • 760 Kez Okundu
Egzersiz ve Gündelik Hayat

Hareket etmek kişilerin fiziksel, duygusal ve zihinsel durumlarında değişiklik yaratmak için bir ilaçtır. C. Welch 

Daha önceki yazılarımızda uyku ve beslenmenin, günlük hayatımızdaki öneminden bahsetmiştik. Çalışma programınız yoğunsa başka bir deyişle; masa başında geçirdiğiniz vakit ne kadar uzunsa, bedeninizin de o kadar korunmaya ihtiyacı oluyor. Sabah ya da akşam saatlerinde yapacağınız ufak egzersizler, beslenme ve uyku düzenini destekleyici olacaktır. Egzersiz yapmayı her alışkanlığınız gibi bir ritme bağladığınızda, hayatınız epey kolaylaşır. Kendinizi ders çalışmaya kaptırdığınızda, hepimizin başına gelmiştir, bir  paragrafı iki, üç kez okuyup da anlamadığınız zamanlar oluyor mu? Biraz ara vermeniz gerektiğine işaret  olabilir. Bu arayı ufak egzersizlerle geçirmek zihninizde tahmin  edemeyeceğiniz olumlu etkilere yol açar. İnternette birçok yerde bulabileceğiniz programlar günde ortalama 15 dakikanızı alır ve size daha dinç bir beden bırakır.

Peki biz hareket ederken bedenimizde neler olur? Haydi birlikte bakalım?

Hareket ettiğimizde vücudumuz endorfin salgılamaya başlar ve bildiğiniz gibi endorfinin bir diğer adı; mutluluk hormonudur! Beynimiz hareket esnasında uyarıldığı için, bedenimiz yorulsa da kendisi

dinleniyordur aslında.  Araştırmacılara göre bilişsel aktivitelerin geliştirilmesi ve depresyonun etkilerini düşürmesiyle; baş tacı olan egzersiz için ayıracağınız vakit size fazlasıyla dönecektir.

ALES, KPSS, Kaymakamlık sınavı... hangisine hazırlanıyorsanız şöyle bir  sloganla bitirelim bu yazımızı. Sınav geçer sağlık kalır.

Ritminiz yerinde, keyfiniz bol olsun!

Sağlıklı günler dileklerimizle…

Anonim
Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim