WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
ONLINE DERSLER

İlham Veren Filmler: Pursuit of Happyness

  • Film
  • 23.05.2020
  • 710 Kez Okundu
İlham Veren Filmler: Pursuit of Happyness

Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar. (Henry D. Thoreau)

Konu motivasyon olduğunda, Pursuit Of Happyness’i anmamak olmaz. Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in başrollerinde oynadığı film, Chris Gardner’ın 2006 yılında yazdığı otobiyografik romanından uyarlandı. Will Smith’e 2006  yılında Oscar adaylığı getirdiğini de ekleyelim. Bir başarı hikayesinden çok daha fazlasını vaadeden film, umutsuzluğa düştüğünüz anlarda ilk yardım çantasında bulunması gerekenlerden. Film türkçeye “Umudunu Kaybetme” adıyla çevrildi.  

Hikayemiz, 1980’lerin başında San Francisco’da geçiyor.  Filmin ilk  yarısı boyunca kemik ölçümü yapan tıbbi bir cihaz satmaya çalışan Chris, 27 yaşındadır. İşleri iyi gitmeyen Chris’in hayatı sokakta gördüğü bir Ferrari ile değişir. Arabanın sahibine Ferrari’ye nasıl sahip olduğunu sorar ve şöyle bir cevap alır: Borsa’dan kazandığım para ile. Böylece, 6 ay sürecek borsa brokerlığı kursuna katılır ve bundan sonra göz yaşlarımız sel olur.

Filmin bize öğrettiği demeyelim de hatırlattığı çok şey var. Bir yol seçip, o konuda ısrarcı olmak ve tabi ki asla umudunu kaybetmemek. Bazen zor olsa da gün be gün büyüyen çaba, zaman içinde karşılığını buluyor. İşleri yolunda giden Chris, 1987 yılında kendi şirketini açıyor. Kariyer basamaklarını hızla çıkarak, milyon dolarlık servetin sahibi oluyor. Chris Gardner hakkında internette detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hikayede bizim dikkatimizi en çok çeken, Chris’in annesinin ona verdiği bir nasihat oldu:  “Oğlum inanırsan istediğin her şeyi başarabilirsin” Klişe bir laf gibi görünse de burada  kendini gerçekleştiren kehanetten bahsetmenin tam sırası galiba.

Keyifli seyirler!

Anonim
Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim