WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
ONLINE DERSLER

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

  • Kişisel Gelişim
  • 13.05.2020
  • 784 Kez Okundu
Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Her gün güzel geçmeyebilir ama her günün içinde bir güzellik mutlaka vardır.

Bu yazı serisinde size yeni paradigmalar sunacak kavram ya da  teorileri paylaşmak istiyoruz. Kulağımıza bir şekilde tanıdık gelen teoriler, bakış açımızda ufak esnemeler yapmak için oldukça motive edici. Haydi başlayalım.

Özellikle sosyal psikoloji alanında kullanılan bir kavram olan, Kendini Gerçekleştiren Kehanet, 20.yy sosyologlarından Robert Merton tarafından ortaya atılmıştır. Bizim kültürümüzde “iyi düşün iyi olsun” sözüyle yapılmaya çalışılan da biraz budur. Hem kendimizden hem de çevremizden gelen beklentiler bir yerde toplanır ve üzerimizde hatırı sayılır bir etkiye sebep olurlar.

*Rosenthal ve Jacobson’un 1968’de yürütmüş oldukları, öğretmen-öğrenci etkileşimini ele alan Sınıftaki Pygmalion adını verdikleri çalışma çok ses getirmiştir. Araştırmacılar, bir ilkokulda öğrencilere yaygın olarak kullanılan bir zekâ testi uygulamışlar (akt. Rosenthal 1993). Öğretmenlere, rastlantısal olarak seçilen ve aslında sınıf arkadaşlarından herhangi bir farkı olmayan bir grup öğrencinin test sonuçlarına göre 8 ay içinde çok büyük bir ‘zihinsel gelişim’ gösterecekleri belirtilmiştir. Dönem sonunda aynı test aynı öğrencilere tekrar uygulanmış ve zihinsel gelişim göstereceği söylenen çocukların, gerçekten dikkate değer bir zihinsel gelişme gösterdikleri ortaya konmuştur. Rosenthal ve Jacobson’a (1968) göre, bu fark tümüyle öğretmenlerin kafasında oluşturulmuş olan beklentilerden kaynaklanmaktadır. Öğretmenler daha iyi gelişim göstereceği söylenmiş olan öğrencilere, geliştirmiş oldukları olumlu beklentiler doğrultusunda daha sabırlı ve yüreklendirici davranmış, beklentilerini onlara ses tonu, yüz ifadesi ve benzeri yollarla iletmişlerdir. Bu durumda öğrencilerin kendilerine ilişkin algılarını olumlu yönde etkileyerek onları daha fazla çalışmaya güdülemiştir.

Sınava hazırlık sürecinde çevrenizden olumlu bir etki gördüğünüzde ya da sabah kalkıp güzel ve verimli bir gün olsun dediğinizde, işlerin nasıl lehinize döndüğünü fark ettiniz mi? Çoğu zaman Eğitim Koçlar’ı bu iş için en iyi yardımcıdır. Olumlu bakış açısına sahip çevrenizdeki bireyler de öyle... 

Kendiniz, gerçekleştireceğiniz en güzel kehanetiniz olsun.!

Anonim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim