WhatsAPP İletişim
Telegram Grup
ONLINE DERSLER

Stres Yönetimi

  • Kişisel Gelişim
  • 22.05.2020
  • 714 Kez Okundu
Stres Yönetimi

Kazanmanın anahtarı, stres altındaki duruşunuzdur. (Paul Brown)

Çoğu zaman sınav kaygısı ile birlikte gelen stres duygusunu yaşamayan yoktur herhalde. Uzmanlar, yeterli miktarda kaygının çalışma motivasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Çünkü bu kaygı size ne yapmanız gerektiğini hatırlatmış oluyor. Stres hormonu olan Kortizol böyle durumlarda bizi yalnız bırakmıyor. Kortizol hormonu üzerinde karşı etki yaratan biri var ki adı; Melatonin. Hava kararınca salgılanıyor ve özellikle uykuda aktif oluyor. Şimdi kısacık bir reçete ile stresin nasıl üstesinden geleceğimize bakalım.

  • Stresin kaynağı üzerine düşünmeye başlayın. Kaynağı buldunuz. Derin bir nefes alın. Bu sırada hiçbir duygunun sonsuza kadar kalmadığını hatırlayın. 
  • Strese sebep olan durumları bir kağıda yazın. Gördüğünüz gibi içlerinde değiştirebileceklerimiz var. Eyleme geçin; hemen bir plan yapın.
  • Bu sırada sizin başarısızlık olarak gördüğünüz bütün olayların, aslında geri besleme için ne büyük bir kaynak olduğunu hatırlayın. Değiştiremeyeceğiniz bir durum varsa, bakış açınızda ufak esnemeler yapabilir; iyi olduğunuz taraflara odaklanabilirsiniz. 
  • Uyku, beslenme ve hareket sağlıklı bir zihin için ayrılmaz üçlü. Stresi fark edip kabul ettiğiniz andan itibaren bunlara her zamankinden fazla dikkat edin.
  • Son olarak stres gelip gidebilir. Bu reçeteyi düzenli olarak uygulamaya başladığınızda, yeni ve faydalı bir alışkanlığınız oluyor. Tıpkı araba kullanmayı öğrenmek gibi, stres yönetimi otomatik bir hâle geliyor.

Bunu otomatiğe bağlayarak epey yol almış olursunuz. Yine de herşeyi tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Bazen sizi dışarıdan gören bir göz, oldukça iyi gelir. Eğitim koçunuz’dan yardım almak iyi fikirlerden biridir.

Şimdiden tebrikler!

Anonim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim